Pozorování a fotografování komety C/2020 M3 ATLAS

Večer 14. listopdadu 2020 jsem se rozhold vyrazit do Orlických hor za kometou C/2020M3 ALTAS, která se tou dobou nacházela v souhvězdí Oriona. Po delší době se vyjasnilo a tak cíl byl předem jasný – Masarykova chata na Šerlichu. Na pozorování a focení komety jsem nebyl sám, přidali se ke mně i moje dvě dcery Kristýna a Anežka. Cesta na kopec utekla velmi rychle a bez problémů. Vyjížděli jsem až po západu Slunce, jelikož Orion s kometou se nad obzor dostatečně vysoko měl dostat až po 22. hodině.

Orion a kometa C/2020 M3 ATLAS. Foto: Josef Kujal.
Orion a kometa C/2020 M3 ATLAS. CANON 6Dmod, SIGMA ART 50mm f 2.8, ISO 3200, 11x60s Foto: Josef Kujal.

Na vrcholu Šerlichu jsme očekávali fukavec, tak jak jsem ho zažil při posledních návštevách za kometou NEOWISE přes léto. Byli jsme však mile překvapeni. Sice trochu foukalo, ale to byla jen meluzínka za komínem. Tak jsem ihned po příjezdu ustavil montáž EQ-3-2 s pohonem a začal lovit první fotony do modifikovaného DSLR chipu Canonu 6D. Děvčata si vybalila druhý stativ s CANONem 6DmII + SIGMA ART 35mm a také začali testovat jeho funkce. Obě byli ohromeny počtem hvězd, které pozorovali na obloze.

Masarykova chata s Mléčnou dráhou
CANON 6DmII, SIGMA ART 35mm f 2.0, ISO 4000, 10s, Foto: Aněžka a Kristýna

Také Mléčná dráha je dost okouzlila, neboť obě přiznaly, že toto jěště nikdy neviděly. Z mého pohledu na oblohu to byla taková standartní klasika, žádná super jasná noc to nebyla. Je to jen důkaz, že ve městech je obloha znečištěná světelným smogem. Jelikož se po půlnoci začala nasouvat od severozápadu vysoká oblačnost a také došla baterie k napájení montáže, začali jsme pomalinku balit techniku. Ještě jsme pomocí triedru prohlédli některé objekty na hvězdném nebi a dopili čaj s termosky. Díky tomu, že ješte nebyl žádný sníh, tak nesvítili žádné sjezdovky. Za týden už se ze Šerlichu fotit ani pozorovat nedalo.

Cesta domů byla pro mě jako řidiče trochu adrenalin. Jelikož už delší dobu platil zákaz vycházení po 21. hodině. Ze Šerlichu jsme vyjížděli zhruba po jedné hodině ráno. Jediné auto cestou do Hradce Králové  jsme potkali při výjezdu z Deštného do Plasnice a jako na potvoru to byla Policie ČR. Naštěstí nás posádka vozu nijak neřešila.