Střípky z dubna 2022

Střípky z dubna 2022

Během letošního dubna, téměř po roce, znovu nastalo období vhodné pro pozorování planety Merkur. S  dcerkou Adélkou jsme proto o velikonoční neděli 17. 4. vyšli večer na “lov” na hradeckou cyklostezku blízko pily v Černilově. Planeta byla objevena nejprve v triedru 8×30 a později (kolem 20:45) spatřena i očima.

V úterý 19. 5. 2022 uplynulo 75 let od položení základního kamene hradecké hvězdárny. U této příležitosti měl náš “náčelník” Martin Cholasta přednášku v planetáriu o zajímavé historii astronomie v Hradci Králové od 14. století až po současnost. Martinovy znalosti historie jsou obdivuhodné, přednáška byla skvělá. Osobně jsem se dozvěděl mnoho nového. Následovala prohlídka budovy hvězdárny, kterou nás provedl Pavel Kabrhel. Velice rád jsem po delší době opět zavítal do starého planetária s projektorem Zeiss ZKP-1, které mi učarovalo již dávno, během návštěvy se ZŠ. Je úžasné ho vidět stále funkční. Proběhla také prohlídka hlavní kopule a také vyhlídkové terasy. A jelikož panovalo zrovna téměř jasné počasí, bylo možné opět pozorovat planetu Merkur. Na fotkách jistě poznáte také Moniku.

O víkendu 29. 5. až 1. 5. proběhl jarní běh tradiční akce MHV v Zubří. Po podzimní dobré zkušenosti jsem se rozhodl na setkání opět vyrazit. Program byl celkem tradiční. V pátek večer počasí nebylo ideální, ale pozorovat se dalo. Oblačnost však zlobila. Když se vyjasnilo, SQM-L v zenitu ukazovalo až poměrně solidních 21,25 mag/arsec2. Byla to příležitost obejít i další přístroje na louce, kterých se však tentokrát sešlo viditelně méně. Mezi aktuální pozorované objekty lze zařadit pěkně zřetelnou supernovu SN 2022hrs v galaxii NGC 4647. Ta sousedí s M60 a obě patří do souhvězdí Panny, tedy na obloze večer v dobře pozorovatelných místech. S jasností něco přes 12 mag byla nápadnější než samotná mateřská galaxie. V sobotu dopoledne byla procházka mezi dalekohledy. Ta se pro mne nesla ve znamení slunečních speciálů, kterých bylo poměrně velké množství. Jelikož Slunce v čáře H-alfa běžně nepozoruji, byl to zážitek. Zvláště špičkovými “stroji”, které přivezl Honza Zahajský. Z další zajímavé techniky na louce bych vybral představení konstrukce celooblohové kamery v podání Martina Myslivce. Odpoledne byly na programu dvě zajímavé přednášky. Nejprve Ing. Arch. Ivana Havlíčka ze zlínské hvězdárny s názvem “Kulové hvězdokupy a vznik Mléčné dráhy” následovaná přednáškou Mgr. Richarda Wünsche, Ph.D. z Astronomického ústavu AV ČR s tématem “Co nám přinese JWST”. Obě velmi poutavé. Předpověď na sobotní noc nebyla dobrá, tak jsem již svoji techniku uklidil. Několik kolegů však na louce zůstalo a možná i využilo několik jasných okének, které se nakonec udělaly. Jelikož bylo zrovna pálení čarodějnic,  v rekreačním středisku Jasenka byl zapálen alespoň táborák a došlo na opékání špekáčků. V neděli ráno po snídani jsem již musel spěchat k domovu. Celkově si akce udržela příjemnou přátelskou atmosféru a děkuji tak všem kamarádům, ostatním účastníkům a hlavně pořadatelům. PS: Z fotek se nenechte mýlit, že je to čistě pánská jízda. Akce se účastní i dámy, ba i dokonce celé rodiny včetně malých dětí. 😉