Zápis ze setkání společnosti – Září 2016

Byl jsem požádán, abych se podílel na stránkách Hradecké astronomické společnosti. Rozhodl jsem se že budu dělat zápisy ze společností, kterých se osobně zúčastním.

První měl slovo Martin, který nám vyprávěl o tom, jak hledali meteorit a hrdě pokládal za svůj meteorit, který spadl v Německu a byl objeven astronomy z hvězdárny Starkenburg. Meteorit nechal kolovat mezi členy společnosti. Také nám odprezentoval něco o sondě Juno, která má za úkol zkoumat hlavně polární oblasti Jupiteru a přiblížit nám jeho vnitřní složení.

Pokud sledujete dění ve světě, určitě vám neunikla exploze rakety Falcon 9 s Izraelskou sondou, která bude podrobena dalšímu šetření, co se vlastně stalo a určitě bude probírána i v našich dalších společnostech. Velitel nám také ukázal satelit Sentinel 1A, jehož solární panel byl poškozen pravděpodobně umělým úlomkem.

Dále měl slovo pan Brož, který nám řekl něco o hvězdárně v chorvatském Hvaru a ukázal nám deformace při západu Slunce způsobené různorodostí zemské atmosféry. Také nás přesvědčil o tom, že pokud máte na západ skutečně výhled, každý den vypadá západ Slunce úplně jinak. Jednou to může vypadat jako, když nad západem spadla atomová bomba, podruhé to ale může vypadat i jako krabice.