Přehled CCD a vizuálních pozorování – Září 2012

Počátek měsíce byl k pozorování přívětivý, ovšem během druhé půlky období se začal čím dál tím více prosazovat podzimní charakter počasí. Nízká oblačnost, ranní mlhy a také osobní aktivity zapříčinily, že pěkně našlápnuté září skončilo s celkovým skóre 6 nocí, během kterých se pozorovalo od domečku – observační základny Astronomické společnosti v Hradci Králové (ASHK) u Hvězdárny a Planetária v Hradci Králové (HPHK).

CCD měření byla uskutečněna pomocí automatizovaného 0.40-m f/5 Jan Šindel Teleskopu + CCD 2-1600 + BVRI a pomocí montáže EQ-6, která nese 0.25-m f/4 reflektor + CCD ST7 + R. Vizuálnímu pozorovaní pousloužil nejvíce skládací 0.42-m f/5 reflektor (x81 a x162) na dobsonově montáži a Somet Binar 25×100.

Během měsíce se podařilo také nakonfigurovat program Aphot s katalogem UCAC-3 a doměřit a publikovat pozice pořízené za poslední dva roky jako vedlejší produkt fotometrie malých planetek rodiny Eos. Po delší odmlce je MPC stanice 048 Hradec Králové opět připravena sledovat malá tělesa Sluneční soustavy a využívat dokonaleji pozorovací čas JST během krátkých časových úseků, které se mohou vyskytnou při fotometrii proměnných hvězd a malých planetek, či během nestabilního počasí. Výsledky měření přesných poloh jsou průběžně publikovány na stránce Astrometry of Comets and Minor Planets.

Zároveň celkovou rekonstrukcí a aktualizací prošel kompletní soubor stránek týkající se jak astrometrie tak fotometrie. Je vidět, že i nepřízeň počasí má své kladné stránky.

CCD pozorování

16 zákrytových proměnných hvězd – 43 okamžiků minim (publikováno v databázi B.R.N.O.) – http://var.astro.cz/

2 AGNs – 72 pozorování – http://astro.sci.muni.cz/lehky/observations/ccd/photometry/agn.html

2 eruptivní hvězdy – 507 pozorování – http://astro.sci.muni.cz/lehky/observations/ccd/photometry/star/variable/eruptive.html

1 pulzující hvězda – 52 pozorování – http://astro.sci.muni.cz/lehky/observations/ccd/photometry/star/variable/pulsating.html

1 pulzující hvězda SR/L – NSVS 11307790 Aql – 1 noc / 3.6 hodiny (nepublikováno)

astrometrie – 2 komety – 10 pozic – http://astro.sci.muni.cz/lehky/observations/ccd/astrometry.html

vizuální pozorovaní

3 AGNs – 11 pozorování – http://astro.sci.muni.cz/lehky/observations/visual/agn.html

4 eruptivní hvězdy – 16 pozorování – http://astro.sci.muni.cz/lehky/observations/visual/star/variable/eruptive.html

16 pulsujících hvězd – 62 pozorování – http://astro.sci.muni.cz/lehky/observations/visual/star/variable/pulsating.html