Přehled CCD a vizuálních pozorování – Leden a Únor 2012

Potvorné inverzí protkané zimní počasí přetrvávalo až do samotného závěru prvního měsíce roku. Poté konečně nastala výrazná změna a dalekohledy nečinně zahálející od listopadu se mohly naplno rozběhnout. Nad střední Evropu se totiž rozšířil od severovýchodu výběžek velmi silné a stabilní tlakové výše, což mělo za následek, že od 29. ledna se vyjasnilo na šest nocí v řadě. Pozorovací podmínky byly jedním slovem úžasné až skvělé, ovšem životní dost drsné. Zároveň s oblohou bez mráčků udeřily poměrně silné mrazy a na mnohých místech padaly rekordy. Teplota v okolí hvězdárny nad ránem běžne klesala pod mínus 15 stupňů Celsia, takže pozorování se občas měnilo v boj o přežití.

Opouštět maličkou místnost, vytopenou díky počítačům a přímotopu na přijatelných 5 nad nulou, se příliš nevyplácelo a tak v tomto období zcela chybí vizuální pozorování. Ovšem jednu výhodu mrazivé počasí přineslo, CCD kamery bylo možné chladit až na mínus 40 stupňů Celsia 🙂 Během února přišlo ještě dalších šest nocí, kdy se mohlo pozorovat od domecku – observační základny Astronomické společnosti v Hradci Králové (ASHK) u Hvězdárny a Planetária v Hradci Králové (HPHK) – a celkem se tak počet za dva měsíce vyhoupl na dvanáct, což není na zimní počasí vůbec špatné.

CCD měření byla uskutečněna pomocí automatizovaného 0.40-m f/5 Jan Šindel Teleskopu+ CCD 2-1600 + BVRI a také 0.25-m f/4 reflektoru + CCD ST7 + R na montáži EQ6 – přenosné sestavě, která je v současnosti umístěna vedle JST pod odsuvnou střechou a je tak prakticky bez nutnosti větších příprav okamžitě připravena k pozorování.

CCD pozorování

41 zákrytových proměnných hvězd – 78 okamžiků minim (publikováno v databázi B.R.N.O.) – http://var.astro.cz/

2 AGNs – 60 pozorování – http://astro.sci.muni.cz/lehky/observations/ccd/photometry/agn.html

3 eruptivní hvězdy – 123 pozorování – http://astro.sci.muni.cz/lehky/observations/ccd/photometry/star/variable/eruptive.html

1 pulzující hvězda – 28 pozorování – http://astro.sci.muni.cz/lehky/observations/ccd/photometry/star/variable/pulsating.html

1 HADS – USNO-B1.0 1118-0137672 Gem – 1 noc / 7.9 hodin (nepublikováno)

1 RR – TAOS 151-08 Her – 1 noc / 4.1 hodin (nepublikováno)

fotometrie malých planetek rodiny Eos – (742) Edisona a (579) Sidonia – 6 nocí / 47.5 hodin   (odesláno MFF UK Praha)