Blesková návstěva domečku

Často vzpomínám na pestrá a poutavá vyprávění doktora Píchy, která často rozčísla ticho nocí při společném pozorování na střeše hvězdárny. Mimo jiné mi utkvělo v živé paměti, jeho svědectví, že během dlouhých desítek let nezaznamenal přímý zásah blesku do hlavní budovy. Jednou snad do vodárenské věže, ale ve většině případů si mohutné elektrické výboje oblíbily protější vyvýšeninu nad Vysokou a bližší údolíčko s množstvím rybníků, Biřičkou počínaje a Roudničkou konče.

Blesková noc 2. srpna 2011. Foto: Martin Lehký.
Blesková noc 2. srpna 2011. Foto: Martin Lehký.

Jednou je ale vše poprvé a tak se letos na sklonku července přece jen jeden blesk odhodlal a vybral si za svůj cíl královehradeckou hvězdárnu. Zřejmě vedený zvědavostí a touhou po vědění se zkusil podívat do všech zákoutí a bohužel se mu astronomie a příbuzné vědy natolik zalíbily, že se vydal i do hlavní kopule. Zde si odpálil switch a zamířil po síťovém kabelu dolů do zahrady, několik desítek metrů v podzemí ho pak dovedlo až do domečku, pozorovatelny Astronomické Společnosti v Hradci Králové (ASHK). Na přivítanou své bleskové návštěvy odpálil další switch a vydal se na průzkum okolí. U pevného počítače odpálil síťovou kartu. Nahlédl i do starého náčelníkova notebooku, který byl využíván pro ovládání montáže EQ-6. Ano byl využíván, minulý čas je namístě, neboť notebook se již nepovedlo znovu oživit. Ovšem ani tímto kouskem nebyl blesk plně ukojen a přes seriové rozhraní vykoukl ven, odpálil převodník na USB a po kabelu vlítnul do ručky montáže EQ-6 a odpravil zde komunikační rohraní. Po tomto zásahu SkyScan sice funguje, ovšem jen na ruční ovládání a montáž nelze řídit dálkově. Mno a s největší pravděpodobností se blesk dostal i do samotné montáže, neboť přestal fungovat autoguide.

Není potřeba zdůrazňovat hororovou noc 2. 8. 2011, kdy se během příprav na pozorovaní postupně odhalovalo co vše nefunguje. Přesto se téměř zázrakem podařilo získat hrstku dat, ovšem za cenu nezměrného psychického vypětí, nárustem šedin minimálně o pět procent a přehršlem vulgárních výrazů nesoucích se klidnou nocí až do vzdálenosti několika kilometrů:-)

Návrat do stavu před bleskovou návštěvou není zcela jednoduchý. S odstupem téměř dvou měsíců se zatím podařilo díky Hvězdárně a Planetáriu v Hradci Králové (HPHK) a firmě REDNET opět zprovoznit internetové připojení. Velké díky patří také Luboši Brátovi, předsedovy Sekce Proměnných Hvězd a Exoplanet při ČAS (SPHE), který osobně z Pece pod Sněžkou přivezl kabel EQ-Direct, který umožňuje ovládat montáž i bez SkyScanu a díky této zápujčce se stalo pozorování o mnoho judnodušší.

Zbývá ještě dořešit opravu ručky, montáže a také sehnat starší notebook v dobré kondici s paralelním portem. Pokud by někdo z Vás chtěl sponzorským darem podpořit vybavení a činnost ASHK budeme velmi vděční. V případě zájmu můžete kontaktovat Náčelníka nebo Martina Lehkého (makalaki@astro.sci.muni.cz). Předem děkujeme převelice.