Video: Jak pozorovat a fotografovat Perseidy 2021

Video: Jak pozorovat a fotografovat Perseidy 2021

Od 17. července do 24. srpna lze pozorovat každoroční meteorický roj Perseid, jehož maximum letos nastane v noci z čtvrtka 12. na pátek 13. srpna. Frekvence meteorů pozvolna stoupá a v průběhu noci maxima uvidíme na bezměsíčné obloze mimo města zejména mezi půlnocí a 4. hodinou ranní až 80 meteorů za hodinu. Kromě meteorické podívané obloha nabídne pohled na srpek Měsíce, 3 nejjasnější planety Sluneční soustavy a na přírodně tmavém nebi také nejvýraznější úsek Mléčné dráhy. Více ve videu Petra Horálka. Read more

Velkolepý příběh Einsteinova zatmění

Video: Velkolepý příběh Einsteinova zatmění

V roce 1919 se odehrálo úplné zatmění Slunce, které pomohl britským vědcům potvrdit Einsteinovu teorii relativity. O sto let později se podařilo snímek slavného zatmění zdigitalizovat a v roce 2021 jej dva Češi zrekonstruovali do podoby, jakou svět předtím neviděl. Vychutnejte si strhující příběh začínajicí v poválečné Evropě a končící až nad samotným povrchem naší mateřské hvězdy!

Read more

Nejlépe je zvířetníkové světlo viditelné po západu nebo před východem Slunce. Na snímku na dokonale tmavé obloze na celooblohové mozaice z ostrova Rarotonga v Pacifiku. Foto: Petr Horálek.

Na noční obloze svítí zvířetníkové světlo

Pokud máte možnost či jste dokonce nuceni pobývat právě v následujících 14 dnech někde mimo velká města, nabízí se pozorovat jeden velmi zajímavý úkaz na noční obloze – zvířetníkové světlo. Nejlépe je vidět tam, kde je čistý vzduch a minimální umělé osvětlení. Můžeme jej spatřit přibližně hodinu po západu Slunce nad západním obzorem jako stříbřitý kužel světla táhnoucí se od obzoru do výšky až 60°, kde jej doplňuje poměrně vzácný pohled na planetu Mars nedaleko hvězdokupy Plejády v souhvězdí Býka. Na oba úkazy netřeba dalekohled, jen tmavá obloha.

Read more