První pozorování pomocí montáže SKYSCAN EQ-6 Pro

Ze soboty 21. března na neděli 22. března 2009 roku konečně došlo k tomu, že montáž, kterou ASHK zakoupila v polovině listopadu, spatřila světlo noční oblohy. Důvody, proč tomu tak bylo, jsou prosté a jsou dva. Za prvé: letošní zima nám nedopřála téměř žádné celé jasné noci, natož několik za sebou jdoucích, a druhý důvod byl v dokoupení a doladění několika drobností, které nebyly součástí montáže.

První pozorování pomocí montáže SKYSCAN EQ-6 Pro. Foto: Josef Kujal.
První pozorování pomocí montáže SKYSCAN EQ-6 Pro. Foto: Josef Kujal.

To vše klaplo právě víkend po jarní rovnodenosti. Po několika letech Martin Lehký očistil od zarostlé trávy pozorovací stanoviště pro Dobsona. Mně se mezitím podařilo vyrobit provizorní držák pro fotografický objektiv Orestegor 4/300, abychom ho mohli připevnit společne s dalekohledem k montáži. Ustavení montáže proběhlo po přečtení návodu celkem snadno a až překvapivě rychle. Montáž jsme ustavili na Polárku a pak zaměřili pomocí tří centrovacích hvězd. Následně jsme zkoušeli přejíždět po obloze na vybrané objekty Messierova katalogu. K našemu velkému překvapení objekty byly vždy v zorném poli, které činilo cca 0,5 stupně. Takže první zjištění bylo velmi pozitivní.

Následně jsme vyzkoušeli nějaké pointované expozice a výsledek byl, že 30ti sekundová expozice je stále ostrá v dalekohledu SkyWatcher 80/600, což je také dobré zjištění. Posledním pokusem bylo zaostření CCD kamery ST-5 na fotografickém objektivu Orestegor a ovládání montáže pomocí notebooku s programem Cartes du Ciel v 3.1. I přes zhoršujícíse podmínky, neboť od severu nastupovala vysoká oblačnost, jsme zvládli i tento pokus. Výsledek byl ale smíšený, neboť se projevila známá věc a to, že čočkové objektivy nejsou příliš vhodné pro CCD fotometrii. Celkový výsledek tohoto prvního testu je ale pozitivní. Hlavním cílem bylo seznámení se s montáží a zjistit její chování, neboť testování přes den přeci jen není to pravé ořechové.

Galerie z prvních testování