Pozorování na Traneckém kopci u Černilova

Začátkem března 2021 bylo několik jasných večerů, které jsem nechtěl po poměrně zataženém únoru promeškat. Měsíc byl v úplňku 27. 2. a tak přestal z večera svým svitem rušit. Bohužel vstoupila v účinnost nová vládní opatření, která značně omezila cestování za tmou. Musel jsem vzít za vděk relativně slušným místem v rámci našeho katastru obce Černilov a tím je Tranecký kopec, místní znají též označení Pultrova cesta. Vlastním jasoměr od firmy Unihedron, konkrétně verzi s optikou tzv. SQM-L. Provedl jsem měření a zapsal do databáze na stránkách skyquality.cz. Výsledek nepřekvapí, Orlické hory to zdaleka nejsou, ale obloha je použitelná (byť má své limity, které se ukázaly). Směr Hradec Králové je samozřejmě minimálně do 50° nad obzor katastrofa.

Můj hlavní dalekohled je tzv. dobson 16″ f/4,5 (průměr 406mm, ohnisko 1826mm) firmy Explore Scientific. Je to čínský výrobek, kvalita zpracování by mohla být lepší, ale koncept složení pro převoz se mi líbí. Doma jsem udělal několik vylepšení a momentálně jsem spokojen. Mám jej asi 1 rok.

Dobson při podzimním pozorování v Orlických horách

Večer 1. března 2021: v tento den prolétal blízkozemní asteroid 1999 RM45 mimo jiné souhvězdím Jednorožce. Ačkoliv jasnost nebyla nijak velká cca 13,7 mag, nepředstavovala problém. Úžasný byl znatelný pohyb v hvězdném poli. Na youtube jsem objevil dvě pěkná videa – simulaci průletu a záznam části průletu. Tento večer byla veliká vlhkost ve vzduchu a teplota těsně nad nulou, vše se značně rosilo. Stihnul jsem jen úspěšně pozorovat otevřené hvězdokupy NGC 381 a NGC 1907 a neúspěšně kometku C/2021 A4 NEOWISE.

Večer 5. března 2021: hlavním cílem byla nová kometa C/2021 D1 SWAN. Po západu Slunce byla jen nevysoko nad západním obzorem v souhvězdí Pegase. V cca 19:10 se mi ji podařilo detekovat při použití zvětšení 200x. Nebyla příliš výrazná, difúzní bez centrální kondenzace a poměrně velká s odhadovanou jasností kolem 12,5 magnitudy. Dalším cílem byla kometa C/2019 L3 ATLAS. Toho času krásně vysoko v Kasiopei a nedaleko krásné planetárky M 76 “Malá činka”. Tato kometka je poměrně malá, kondenzovaná “kulička” cca 13 mag, nicméně zjasňuje a zjasňovat bude.  Věřím, že si ještě dlouho užijeme. Bohužel jsem si vylámal zuby opět na C/2021 A4 (nedaleko Hyád) a 141P/Machholz v Orionu. Tady se bohužel projevilo, že obloha v těchto směrech je už příliš světlá. Potěšil Mars, který je už však docela daleko a kotouček se oproti opozici znatelně zmenšil. Tento večer zlobila oblačnost jdoucí od severu a tak se muselo trochu lovit mezi mraky.

Večer 7. března 2021: nejlepší podmínky, bezvětří, jasno a -3°C. Doplňoval jsem záznamy pozorovaných jasnějších objektů z katalogů NGC a IC. Kromě otevřených hvězdokup NGC 436, NGC 1502, NGC 1981, NGC 2126 došlo i na planetární mlhoviny. Na ně s oblibou používám špičkový filtr OIII značky Lumicon. Bezvadně na ně funguje. První byla NGC 1501 (Camel´s Eye Nebula nebo také Oyster Nebula) v Žirafě, dále IC 418 (Spirograph Nebula) v Zajíci a na závěr malá IC 2149 ve Vozkovi. Tentokrát jsem také více pátral v souhvězdí Oriona, které je na mlhoviny nesmírně bohaté. Každý zná M42 a M43, ale mimo tyto se zde nachází např. Běžící muž (Running Man) SH 2-279, reflexní NGC 1999 (13th Pearl Nebula) a další. Stále mi uniká známá Koňská hlava B33 nebo nedaleko v Eridanu NGC 1909 Hlava čarodějnice, ale to by chtělo opravdu dobrou oblohu. A ta u Hradce není. Alespoň se mám na co těšit.