České Petrovice – zajímavý kout Orlických hor

Přišel jsem sice o první setkání naší astronomické společnosti po delší době, ale zase objevil krásné místo.  Skloubí se tam pěkné ubytování, příjemní majitelé a hlavně tmavá obloha. Jmenuje se České Petrovice – Na samotě u lesa.

První úkol ještě před odjezdem nebyl snadný. Sbalit rodinu, psa a hlavně velký dobson do Octavie. Povedlo se, ale bez střešního nosiče by to nešlo. Teď už jen aby přálo počasí. Na pátek 4. 5. 2021 není předpověď příznivá a to se vyplňuje. Večer ještě stihnu okem i triedrem na západě jasnou Venuši, postupně mraků přibývá. Dobsona si cvičně složím, ale už tuším, že to dnes nevyjde. Dírou v mracích se povede zkontrolovat naši známou novu v Kasiopeji. Nejen, že se stále drží, ale dokonce má jasnost kolem 6,7 mag. Ověřil jsem si také, že slušná noc v tomto období začíná až kolem 23. hodiny SELČ.

České Petrovice - 4.5.2021

Sobota byla ve znamení odpolední bouřky, která nás zaskočila při cestě zpět z Pastvin. Alespoň vyčistila vzduch od prachu. Večer mělo počasí trend opačný než v pátek. Oblačnosti ubývalo, zůstala jen nízko nad jihozápadním obzorem a to nevadilo. Za světla jsem si připravil dalekohled a šel se ještě posilnit na noční pozorování. V 23 hodin jsem začal. Obloha ještě lehce světlá, ale postupně tmavla. Příjemně překvapila dobrá průzračnost až k obzoru a subjektivně jsem nezaznamenal žádné výrazné “světelné čepice” okolních sídel. Jaký rozdíl oproti pozorování u Hradce. Hodnoty jasoměru SQM-L v zenitu dosáhly až 21,5 a to mi přijde velice pěkné při absenci pravé “astronomické noci”. Více na stránce skyquality.cz.

Prvním cílem pozorování bylo zkontrolovat dostupné komety. Hned se dostavil úspěch v podobě C/2020 J1 SONEAR. Malá mlžinka (cca 13 mag) nízko v souhvězdí Vah je mojí osmou letošní kometou. Pokračoval jsem starou známou C/2020 T2 Palomar, která v souhvězdí Pastýře s jasností cca 10 – 11 mag není problém. Je momentálně nejjasnější dostupnou kometou. Třetí v pořadí se povedla C/2017 K2 PANSTARRS. Tuto pěknou kuličku s jasností kolem 13,5 mag jsem pozoroval již ve čtvrtek ráno doma ze zahrady, na lepší obloze však více vynikla. Tuto kometu si poznamenejte, bude tu s námi dlouho a bude zjasňovat. Bohužel nejlepší podmínky si užijí pozorovatelé z jižní polokoule. Od Viktora Trnky z KaL jsem dostal ještě nějaké tipy na slabší kousky, ale na to již můj zrak nestačil. Ráno, už za svítání, jsem se pokusil zopakovat  7P/Pons-Winnecke, ale místo komety mi v již světlém místě oblohy pouze prolétávaly satelity, pravděpodobně Starlink.

Obloha byla pěkná i pouhýma očima. Na východě už se klenul oblouk Mléčné dráhy, symbol léta. Občas přeletěl i slabý meteor. Dalekohledem jsem si prohlížel hlavně známé objekty pana Messiera, kterých bylo určitě přes 20. Ale nebyl to hon za kvantitou, spíš pátrání po detailech a zkoušení filtrů. Dostalo se i na DSO z dalších katalogů. Kdybych měl jeden jmenovat, tak krásná byla mlhovina Srpek (NGC 6888, C 27). S použitím OIII filtru Lumicon 3. generace lahůdka.

Pozorování ukončil východ planet Saturn a Jupiter. Pak už byl čas balit a jít v 2:45 spát.

České Petrovice - směr západ České Petrovice - směr jihovýchod České Petrovice - směr sever